O mnie

Dr Anna Smywińska-Pohl

Nazywam się Anna Smywińska-Pohl. Posiadam szerokie wykształcenie humanistyczne. W 2019 roku obroniłam rozprawę doktorską w Instytucie Filozofii UJ, ukończyłam równoległe studia doktoranckie zajmujące się przede wszystkim metodologią nauk – Socitety-Environment Technology oraz Jagiellonian Interdisciplinary PHD Programme, studiowałam zarządzanie własnością intelektualną. Byłam także uczestniczką Erasmusa w ramach programu Democracy and Religion oraz seminarium naukowych Muzeum Żydów Polskich Polin.

Moja rodzinna historia była pełna białych plam, a ja czułam, że potrzebuję je uzupełnić. Przez lata odkrywałam tę mapę. Wiem, jak ważne jest to ze względów tożsamościowych, rodzinnych narracji czy odkrywania ukrytych przekazów transgeneracyjnych. To, że nie znamy naszych przodków nie czyni ich nieobecnymi w naszym życiu.

Dyplom

Moje osiągnięcia

  • Szerokie badania archiwalne prowadzone w Polsce i za granicą, między innymi w Ukrainie, Litwie, Austrii i Izraelu
  • Wydanie książki Córki Nawojki. Filozofki na Uniwersytecie Jagiellońskim Kraków 2017 (wraz z Ewą Chudobą)
  • Wydanie antologii Filozofki na Uniwersytecie Jagiellońskim 1897-1967. Antologia, Kraków 2016 (wraz z Ewą Chudobą)
  • Napisanie książki Odkrywanie niedostępnego. Utwory osierocone w dorobku studentów pochodzenia żydowskiego z Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego (wraz z Anną Jarmuszkiewicz)

Osiągnięcia

2010

Magisterium na UJ w zakresie filozofii
Rozpoczęcie studiów doktoranckich na Wydziale Filozoficznym UJ
Rozpoczęcie badań archiwalnych w kontekście pierwszych studentek UJ

Rozpoczęcie międzywydziałowych studiów magisterskich uzupełniających Zarządzanie własnością intelektualną na UJ w 2012 roku.

Otrzymanie grantu z Narodowego Centrum Nauki na projekt Filozofki na Uniwersytecie Jagiellońskim w latach 1897-1967. Myśl i biografia. (pod kierunkiem Ewy Chudoby, opiekunem naukowym był prof. Jan Woleński). Projekt był realizowanym na Uniwersytecie Jagiellońskim
2015

Otrzymanie grantu z Narodowego Centrum Nauki na projekt Problem utworów osieroconych wobec pamięci kulturowej na przykładzie piśmiennictwa wybranych żydowskich filozofów i filologów z Uniwersytetu Jagiellońskiego (1918-1939) realizowany w Polskiej Akademii Nauk wraz z Anną Jarmuszkiewicz. Kierowałam tym projektem

Rozpoczęcie studiów doktoranckich na Wydziale Historycznym UJ, w Instytucie Judaistyki z projektem doktorskim Żydzi – studenci filozofii w okresie II RP
ukazanie się publikacji Filozofki na Uniwersytecie Jagiellońskim 1897-1967. Antologia (napisanej wraz z Ewą Chudobą)
2017

Publikacja książki Córki Nawojki. Filozofki na Uniwersytecie Jagiellońskim 1997-1967 (napisanej wraz z Ewą Chudobą)

Publikacja książki Odkrywanie niedostępnego (napisanej wraz z Anną Jarmuszkiewicz)

Wyjazd naukowy do Izraela, prowadzenie badań archiwalnych w Jerozolimie

Obecnie przygotowuję drugą rozprawę doktorską poświęconą przedwojennym intelektualistom żydowskim i ich dorobków. Więcej o mojej pracy naukowo-badawczej możesz dowiedzieć się tutaj.

Masz pytania?